Jak właściwie dobierać treści dla dzieci, aby książka sprawiała przyjemność i dziecko chętnie czytało?

Często się zdarza, że rodzice, dziadkowie czy wujostwo stają przed dylematem jaką książkę wybrać dla dziecka. Nie ukrywam, że bardzo często sama jestem świadkiem, gdy w księgarni dorośli proszą ekspedientów o polecenie jakiejś książki „na czasie”. Czy takie książki są właściwym wyborem?

Muszę Was zmartwić, ale książki „na czasie” nie będą najlepszym wyborem, jeżeli nie weźmiemy kilku rzeczy pod uwagę. Oto zaczynamy wyliczanie!

1. Książka powinna być dopasowana do wieku dziecka. Uwierzcie, że nie ma nic gorszego, jak mina nastolatka, który otrzymuje bajkę dla małych dzieci… to tak jakbyśmy my dostali rowerek na trzech kółkach, a obdarowywający oczekiwałby od nas zachwytu i wdzięczności aż po grób. Ups! Zatem patrzcie uważnie dla jakiego przedziału wiekowego dana pozycja książkowa jest.

2. Przeczytajcie opis książki, o czym opowiada i jaki niesie za sobą morał. Nie wyobrażam sobie podarować dziecku, które panicznie się boi pająków książki o pajęczakach. Dlatego zwróćcie uwagę, co znajduję się w książce, a nawet przeczytajcie kilka stron.

3. Dlaczego warto przeczytać kilka stron książki? Aby dowiedzieć się jaki język został w niej użyty. Wydaje wam się, że wszystkie bajki mają piękną poprawną polszczyznę? Otóż muszę Was głęboko rozczarować, ku mojemu ogromnemu zadziwieniu, trafiają się pozycje z błędami… nawet ortograficznymi, nie wspominając już o stylistycznych.

4. Ilustracje… jeżeli się takie pojawiają. Patrzcie uważnie, jakie ilustracje są w bajce, czy przypadkiem nie jest namalowane jak myśliwy pozbywa się wilka w sposób… niehumanitarny. Uwierzcie, że tłumaczenie czterolatkowi, dlaczego myśliwy uderza siekierą w wilka nie należy do przyjemnych.

5. Wsłuchajmy się w dzieci i zapytajmy co ich interesuje i o czym chcieliby przeczytać. Można się miło zaskoczyć i okaże się, że dziecko zainteresowane będzie anatomią człowieka a my chcieliśmy mu kupić kolejną książkę o jednorożcach.

6. Przeczytajmy recenzję i rekomendacje dla danej książki. W dobie wszechobecnego internetu, możemy bardzo szybko dowiedzieć się jakie opinie mają inni na temat książki, czy ją polecają czy nie. Patrzmy na merytoryczne recenzje, a nie tylko krótkie, „Ksiażka nudna”, czy „Jest ok!”.

Te kilka punków mam nadzieję, że pomoże Wam wybrać idealną książkę dla dziecka, tak by mogło czerpać z czytania jak najwięcej przyjemności. Taka jest właśnie dobra książka, która sprawia, że dziecko chce czytać.

Reasumując dzieci powinny oswajać się z literaturą od najmłodszych lat. Początkowo warto wybierać im książeczki bogato ilustrowane, z niewielką ilością treści – pojedynczych słów i sylab. W miarę ich rozwoju, zmieniają się również potrzeby i możliwości dziecka więc literatura, po którą sięgną także powinna ewoluować.

Skontaktuj się

Fundacja MARTEL

519 440 124

biuro@fundacjamartel.pl

ul. Wrocławska 152, 62-800 Kalisz

KRS: 0000 814 272

Konto bankowe:
88 1020 2212 0000 5702 0419 3355

FUNDACJA MARTEL

KRS: 0000814272 NIP: 6182183617

Wrocławska 152, 62-800 KALISZ

PKO BP: 88 1020 2212 0000 5702 0419 3355

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 - www.fundacjamartel.pl