You are currently viewing Jakie książki czytać dzieciom?

Jakie książki czytać dzieciom?

Wybierając książki do czytania dla swoich dzieci, zwróć uwagę na ich wiek i zainteresowania. Nie rezygnuj jednak z czytania, nawet po kilku nieudanych próbach. Jeśli twoja pociecha wierci się w trakcie czytania i nie jest nim zainteresowana, zachęcaj dziecko do tej formy aktywności. Z poprzednich wpisów wiesz, ile zalet posiada czytanie. Teraz pora wybrać idealną pozycję książkową.

Oto kilka sugestii dotyczących książek, które mogą być wartościowe i interesujące dla różnych grup wiekowych:

Dla najmłodszych (0-3 lata):

  • Książeczki obrazkowe: Książki z dużymi, kolorowymi ilustracjami i prostymi słowami. Dla dzieci w tym wieku szczególnie polecane są książeczki z twardymi stronami, których maluch nie jest w stanie podrzeć. Książeczki te pomagają dziecku nauczyć się pierwszych słów i nazewnictwa podstawowych przedmiotów, uczuć, czy zwierząt. Świetnie sprawdzi się na przykład seria „Miś Foszek” wydawnictwa Martel.
  • Książki sensoryczne: Książki zaprojektowane z myślą o rozwijaniu zmysłów dziecka, w szczególności dotyku, wzroku i słuchu. Zawierają różnorodne materiały, tekstury, elementy do przestawiania i dotykania, co wspiera rozwój motoryki małej, koncentracji i koordynacji ręka-oko.
  • Książki kontrastowe: Rozwojowe książeczki oparte na ilustracjach złożonych z kontrastujących kolorów, które przyciągają wzrok najmłodszych dzieci.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat):

  • Bajki i baśnie: Klasyczne bajki, takie jak „Czerwony Kapturek” czy „Kopciuszek”, które rozwijają wyobraźnię. Znakomicie sprawdzają się jako lekka lektura przed snem. Jeśli nie chcesz martwić się, po jaki tytuł sięgnąć, wybierz na przykład zbiór „Baśnie i Legendy – Najpiękniejsze Opowieści”, by zawsze mieć ciekawą historię pod ręką.
  • Edukacyjne książki z ciekawostkami: Książki, które w przystępny sposób uczą o świecie i wyjaśniają trudne dla dziecka pojęcia. Sięgnij po kultową już książkę „Świat Poli pytaj do woli” Ireny Mąsior, by wspólnie z dzieckiem przebrnąć przez trudne tematy dnia codziennego.

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-9 lat):

  • Książki przygodowe: Budzą zainteresowanie dzieci otaczającym ich światem, jednocześnie przekazując ważne wartości. Wzbogacają słownictwo oraz rozwijają zainteresowania. Idealnym przykładem książki łączącej oba aspekty jest dzieło Jakuba Tylmana „Ogórek w podróży”.
  • Książki edukacyjne: To nie tylko czytanki, ale również zeszyty ćwiczeń. Zawierają one krótkie opisy, a także historyjki, których przeczytanie jest konieczne do wykonania zadań. Napędzają umysł do logicznego myślenia i pomagają dziecku szlifować wcześniej zdobyte umiejętności.
  • Książki z zagadkami i łamigłówkami: Rozwiązanie zawsze przynosi radość. Pozwól swojemu dziecku na trening szarych komórek, które wymagają nowej wiedzy, jako pokarmu.

Dla starszych dzieci (9-12 lat):

  • Literatura młodzieżowa: „Harry Potter” J.K. Rowling, czy „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa, to ponadczasowe tytuły, które przyciągają zainteresowanie młodzieży. Opowiadają o nieoczywistym, fantastycznym świecie, jednocześnie pokazując siłę przyjaźni, a także ucząc, czym należy się kierować w życiu.
  • Książki historyczne i przygodowe: Książki, które przekazują praktyczną wiedzę o przeszłości naszego państwa i powstawaniu świata. Ciekawe historie pełne przygód, bohaterów i nieoczywistych zwrotów akcji, stanowią dla młodego człowieka fantastyczną formę rozrywki.

Książki dla dzieci stanowią fantastyczną odskocznię od dnia codziennego. Taka forma aktywności, szczególnie przed snem, pomaga najmłodszym wyciszyć myśli i skoncentrować się. Dodatkowo odpowiednio dobrane tytuły, będą stanowić dla dziecka źródło wiedzy. Czytaj dziecku i pokaż mu świat, którego nie znało do tej pory!

                  •  

 

                •  

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz